Seviye Tespit Sınavları

Buradaki online testleri çözerek İngilizce seviyenizi görebilirsiniz...


English Level Test by englishtag.com

Level Test A1,    Level Test A2,    Level Test B1,    Level Test B2,    Level Test C1,    Level Test C2English Exams - English Level Testing

WSI (Wall Street Institute Online Seviye Tespit Sınavı)English Level Test


English Level Test  by Answer English


Interactive Test of English Level
Questions depending on your level - L1 to 8 (Beginner to Advanced)


Test Your English Level

Çözmek istediğiniz testi seçiniz. Genel seviye sınavı en altta yer alan "Test Your Level" başlıklı sınavdır. Gireceğiniz sınavı (KET, PET, FCE, CPE etc.) seçtikten sonra yönergeleri dikkatlice okuyunuz ve sonra sayfaların üst kısımlarında yer alan sınav bölümlerine litening, reading, etc.) tıklayarak sınavınızı çözünüz.


English Proficiency Test
Transparent Language has provided this English test as a way for English language learners to evaluate their English proficiency. We have based this test on the standard English vocabulary and English grammar that you would find in any English language learning material, so that this proficiency test can measure your command of the English language regardless of your English language learning background. So if you've been learning English, see how well you do!

English Placement Test
This placement test is designed to give students and teachers of English a quick way of assessing the approximate level of a student's knowledge of English grammar and usage. The test should take around 45 minutes to complete. At the end of the test you will see your test result and be given a percentage. You will also be able to follow a link to a page which will estimate your level compared to several international English exams (PET, FCE, CAE, CPE, IELTS, TOEFL); and the Council of Europe language assessment scale. For a more accurate assessment of your English language skills, your listening, speaking and writing skills would also have to be assessed.

Oxford House College
Seviye tespit sınavı ile İngilizceyi ne oranda bildiğinizi ve kullandığınızı tespit ederek size gerekli egitimi vermeyi hedefliyoruz. Seviye tespit sınavımız yazılı ve sözlü olarak iki aşamadan oluşur. Yazılı (çoktan seçmeli test) okumuza başvuru esnasında veya internet üzerinden yapılabilir. 50 sorudan oluşan çoktan seçmeli testimiz, öğrencinin gramer, kelime ve okuma bilgisini ölçen ve Londra merkezimiz tarafından hazırlanan bir testdir.


Dünya Dilleri Merkezi Online Seviye Belirleme
İngilizce seviyenize göre, temel, orta ve ileri seviyede hazırlanmış üç farklı seviye belirleme sınavı içermektedir...


Discover English
Online Seviye Tespit Sınavları: İngilizce Seviye Tespit Sınavı ve her düzeyde İngilizce Dil Testleri bulabileceğiniz bir site.Just English Online Seviye Tespit Sınavı
Bu sayfadaki bağlantılardan testlere ulaşarak, İngilizce seviyenizi sınayabilir ve pratik yapabilirsiniz.Level Placement Test
1. Level Placement Test of General English
2. Level Placement Test of High School Students
3. Level Placement Test of Secondary School Students
4. Level Placement Test of Primary School Students
5. Level Placement Test of KPDS

Free English Level Test  by Exam English
What is your level of English? Which exam should you study for?
This test contains grammar and vocabulary questions and your test result will help you choose a level to practise at. The real exams contain sections such as speaking and writing which are not tested here. You will not be able to see the correct answers to the questions.
You should complete this test in less than 10 minutes.Bu test, resmi bir İngilizce Seviye Tespit sınavı değildir. İngilizceyi ne düzeyde bildiğiniz konusunda size bir fikir vermek üzere ICEP tarafından hazırlanmış küçük bir testtir.

Test, her seviyede bilgiyi ölçmek için hazırlanmıştır ve toplam 40 sorudan oluşmaktadır. Cevap süresi 30 dakikadır ve her 2 yanlış cevap, 1 doğru cevabı götürecektir.

ICEP'in size İngilizce seviyeniz hakkında fikir vermesi için hazırladığı bu sınav için lütfen tıklayınız.

Limasollu Naci Yayınları Online Seviye Tespit Sınavı


To be continued...
Tags: english tests, english test, test of english, CEFR Tests, A1, A2, B1, B2, C1, C2, Language Level Testing, Levet Test, English Level Test, Placement Test of English, Seviye Belirleme Sınavaı, İngilizce Seviye Tespit Sınavı, kpds, üds, toefl, ielts, toeic,

1 yorum: